Porezne reforme u Hrvatskoj

Porezne reforme za vlasnike nekretnina u Hrvatskoj 2025. godine – Tko je dužan platiti porez i tko je oslobođen?


Kalkuliranje poreza

Porezne reforme za vlasnike nekretnina u Hrvatskoj: Što trebate znati

Početak 2025. godine donosi značajne promjene u poreznom sustavu Hrvatske, osobito za vlasnike nekretnina. Porez na nekretnine postaje obavezan za sve vlasnike, a reforma uvodi i određena oslobađanja i specifične uvjete koje morate poznavati. Ovdje ćemo razjasniti tko je dužan platiti porez na nekretnine, tko je oslobođen, kada reforma stupa na snagu i tko određuje visinu poreza.

1. Tko je dužan platiti porez na nekretnine?

Porez na nekretnine moraju plaćati svi vlasnici nekretnina u Hrvatskoj, bez obzira na vrstu nekretnine. To uključuje vlasnike stambenih i poslovnih nekretnina, bilo da su ih iznajmili ili ih koriste za osobne ili poslovne potrebe.

Reforma donosi obvezu za vlasnike da plaćaju porez na temelju površine i vrijednosti nekretnine, a visina poreza ovisi o lokaciji i specifičnostima same nekretnine.

Jedna od ključnih promjena je uvođenje poreza na nekretnine, koji zamjenjuje dosadašnji porez na kuće za odmor. Visina ovog poreza kreće se od 0,6 do 8 eura po četvornom metru korisne površine nekretnine, ovisno o odluci lokalne samouprave. Za prosječnu stambenu nekretninu od 80 četvornih metara, porez će iznositi između 48 i 640 eura godišnje.

2. Tko je oslobođen poreza na nekretnine?

Prema važećim zakonima Republike Hrvatske, postoji nekoliko specifičnih situacija u kojima se vlasnici nekretnina mogu osloboditi od plaćanja poreza na nekretnine:

  • Osobe koje koriste nekretninu za obavljanje uslužnih djelatnosti unutar stambenog prostora, poput iznajmljivanja u sklopu vlastite kuće, mogu biti oslobođene od poreza. Ovo oslobađanje se odnosi na situacije kada vlasnici iznajmljuju samo jedan ili nekoliko apartmana u okviru vlastite kuće, dok ostalu nekretninu koriste za osobne potrebe ili obiteljsku potrebu.

  • Poljoprivredne nekretnine – Ako su nekretnine korištene isključivo za poljoprivrednu proizvodnju, one mogu biti oslobođene poreza. To se odnosi na zemljišta i objekte koji služe u tu svrhu i nisu povezani s komercijalnim iznajmljivanjem.

  • Poslovne nekretnine – Osobe koje koriste poslovne prostore u svrhu nespecifičnog najma (npr. neobavljaju turističke ili iznajmljivačke aktivnosti) također mogu biti oslobođene poreza, ovisno o specifičnostima poslovanja.

  • Zaštićeni najmoprimci koji stječu stambene nekretnine u kojima žive, na temelju ugovora o najmu, mogu biti oslobođeni plaćanja poreza.

3. Kada reforma stupa na snagu i tko određuje visinu poreza?

Reforma stupa na snagu 1. siječnja 2025. godine. Od tada će svi vlasnici nekretnina biti obvezni podnijeti poreznu prijavu i početi plaćati porez na temelju novih pravila.

Lokalne samouprave igraju ključnu ulogu jer su odgovorne za određivanje visine poreza na temelju specifičnih lokalnih uvjeta, kao što su lokalni indeksi razvijenosti, turistički promet i druge varijable. Lokalne vlasti moraju donijeti svoj zaključak o visini poreza do 28. veljače 2025. godine, kako bi iste mogle primijeniti u 2025. godini. Nakon toga će biti obavezne obavijestiti vlasnike nekretnina o iznosu poreza.

Obavijesti će biti poslane pismeno ili elektroničkim putem, a svi vlasnici bit će dužni prijaviti svoje nekretnine u rokovima koje odredi lokalna samouprava.

4. Zaključak

Svaka reforma, osobito porezna, može biti izazovna u početku, no važno je naglasiti da se reforme provode kako bi tržište nekretnina bilo stabilnije i pravednije. Hrvatska je i dalje među zemljama s manje rigoroznim poreznim sustavom u odnosu na mnoge zapadnoeuropske zemlje, a ove promjene usklađuju naš sustav s međunarodnim standardima. Iako početne promjene mogu djelovati kao izazov,  će s vremenom omogućiti održiviji rast tržišta nekretnina i pozitivne efekte na tržište najma i kupovine.